Úvod»Novinky a zajímavosti v salonu Argos»Zajímavosti ze stříhacího stolu

Zajímavosti ze stříhacího stolu

Dostavila se ke mě zákaznice s malým kníračem. Úprava celého těla proběhla jako vždy, ale jakýkoliv dotek na jeho čumák byl s bolestivou reakcí. Pamatuji si velmi dobře, jak jsem své zákaznici kladla na srdce, že by se s tím zubním kamenem mělo urychleně něco dělat. Hovořila jsem o tomto problému jejího pejska již několik návštěv po sobě. Nyní již má pejsek nejen obnažené krčky u zubů, už není problém jen u zduřelých a  červených až nafialovělých dásní plných hnisu a pachu. Nyní je již obnažená kost v horní čelisti nad zubama. Není divu, že pejsek reaguje bolestivě a urputně se vyhýbá každému dotyku v oblasti huby. 

Zmiňuji se zde o zubech, zubním kameni a problémy s tím spojenými proto, že se jedná o velmi časté a pro pejska velmi bolestivé zanedbání chrupu, které může mít za následek ne jen ztrátu zubů, ale přináší s sebou i další problémy na játrech a srdečních chlopní. Tedy zkrácení a znehodnocení pejskova dalšího života.

V zubním kamenu, který je pórovitý, se velmi dobře daří zubní bakterii. Ta, jakmile zubní kámen dosáhne k dásním a začne tyto dásně svým růstem vytlačovat, tato bakterie začne napadat i dáseň a začne na ní tvořit jakýsi hnisavý povlak a dáseň je postupně rozleptávána a ubývá. Tato zubní bakterie je ale docela agresivní a s rozleptáváním dásní se nespokojí. Pomocí krevního oběhu se dostává i do jater a ostatních vnitřních orgánů a také do srdce, kde podobným způsobem tyto orgány také rozleptává a v srdci napadá srdeční chlopně.

Nyní Vám je jasné, proč jsem tento článek napsala. A děkuji všem, kteří svým pejskům pravidelně kontrolují chrup.

Tento článek jsem psala někdy v červnu 2010.

Včera, to je 6.12.2010 jsem se dozvěděla, že tento knírač s nemocným chrupem zemřel na totální selhání ledvin a jater, už mu nedokázal pomoci ani nejlepší veterinář.

POUŽÍVÁNÍ ANESTETIK

Neznalost, nezájem, nebo tabu?

Vždycky jsem si myslela, že pracovat se psy tak, aby to pro ně bylo co nejbezpečnější, je samozřejmostí pro každého psího kadečníka. Samozřejmostí je to pro mě, nikoliv ale pro mnoho jiných salónů a proto jsem se rozhodla, že zveřejním, co se děje s pejskem v mnoha salónech, kde majitel nemůže zůstat při úpravě s pejskem.  

V poslední době je v mnoha salónech velkou módou používání anestetik.

Někteří stříhači jsou totiž ve jménu snadného vádělku schopni čehokoliv a smutné je, že jim ta anestetika poskytují právě veterináři, kteří by měli zdraví psů spíše chránit a ne napomáhat k jejich poškozování.

Biznis je biznis !!!Anestetikum totiž nepatří do volně prodávaných léků, tudíž, děje se to za tichého a neviditelného souhlasu některých veterinářů.

. Dá se podávat injekčně, v podobě tablet, v podobě pasty a také vdechováním. Slabé, nebo silné anestetikum, každé ochromuje centrální nervovou soustavu a zdraví psa.v centrální nervové soustavě psaAnestetika, jsou přípravky, které mají za úkol zklidnit psa na operačním stole, nebo jej uspat, aby se při veterinárním zákroku nemohl pohybovat a bránit, a aby při operaci necítil bolest. Abychom pochopili, o co vlastně jde, tak každý takový přípravek přímo působí na centrální nervovou soustavu, kde dojde k dočasnému, částečnému ochrnutí, nebo omezení činnosti

Používíní anestetik v salónech je bezohledné zneužívání těchto látek pro snadnější výdělky a navíc se jedá o úmyslné a opakované poškozování takto ošetřovaných zvířat, které se  nemohou bránit. Pokud je pejsek zatížený nějakou nemocí srdíčka, alergií, epilepsií, nebo jiným onemocněním, potom je tento pejsek přímo ohrožen na životě. A co důvěra zákazníka, který vůbec netuší, co se za zavřenými dveřmi děje?

Samozřejmě i snášenlivost je u různých jedinců různá. Mnohdy

se stává, že se pejsek z takového uklidnění na stříhacím stole dostává i několik dní. Chovatelé často tento stav popisují, že pejsek nekomunikuje, ani na procházku nechodívá s takovou radostí, prostě, pejsek je smutný. Záleží totiž na snášenlivosti k podanému preparátu a rychlosti odbourávání z organismu. Tyto preparáty ovšem i po úplném odbourání a vyloučení z těla po sobě zanechávají trvalé stopy v podobě odumřelých buněk v nervové soustavě. Opakovaným podávání se tento stav samozřejmě stupňuje.

Centrální nervová soustava má mnoho úkolů a funkcí v těle. Má na starost ne jen myšlení, ale řídí činnost všech orgánů v v těle, řídí pohyb svylstva a celkovou koordinaci mezi jednotlivými orgány. Častým a zbytečným používáním anestetik se tedy pomalu, ale jistě narušuje koordinace řídícího centra psa.

Touto cestou bych chtěla oslovit všechny. Vás, psí kadeřníky, protože jakákoliv anestetika jsou zbytečná. Stačí se pejskovi o trochu víc věnovat.

Ale hlavně Vy, majitelé pejsků. Trvejte prosím, na své přítomnosti pří úpravě Vašeho pejska. Jenom tak si můžete být jisti, že se Vašemu pejskovy nic podobného nestane.

Samozřejmě tím nemyslím, aby jste se na pracujícího psího kadeřníka nalepipy takovým způsobem, že mu znemožníte, nebo vysoce znepříjemníte jeho náročnou práci. Pokud budete vedle pejska a pracujícím kadeřníkem netrpělivě stepovat, rozhodně Váš pejsek nebude klidnější. Moje rada zní, aby jste se pohodlně usadily do připraveného křesílka, nebo sedačky, odkud na pejska ze vzdálenost 3m budete dobře vidět. Když pejsek vidí, že klidně sedíte, navodíte tak v pejskově mysli, že jste v pohodě a vše je tak v pořádku. Pokud ale budete stepovat psímu kadeřníkovy za zadkem, v psím mozečku začnete tvořit neklid a roztěkanost, mnohdy i agresivitu a rozhodně tak svému pejskovy, ani kadeřníkovy nepomůžete.

Shrnu-li to ještě jedou, tak prosím trvejte na své přítomnosti při práci na Vašem pejskovy, a zároveň Vás prosím, aby jste Vašemu psímu kadeřníkovy práci neznepříjemňovaly, nebo dokonce neznemožňovaly nevhodným přešlapováním, voláním na psa, cinkáním psích postrojů a pod. Stačí se posadit a v klidu sledovat, jak se Váš miláček zušlechťuje.

Je samozřejmé, že se psí kadeřník nemůže nechat pokousat, ale uspávání je pro pejska opravdu zbytečné a nebezpečné.

Děkuji za pozornost a pochopení,                                                             Jarmila Kašparová 

Kontaktní informace

Jarmila Kašparová Vzdělávací studio a salon:
Dobrovského 2366, (Výzkumný ústav Bramborářský, budova B, přízemí)
Havlíčkův Brod
580 01
Česká republika
IČ:
DIČ
Privát: Mírovka 84 Havlíčkův Brod, 580 01