Jaké pejsky můžeme stříhat?

http://www.ecanis.cz/clanky/jake-pejsky-vlastne-muzeme-strihat-_704.html

Jaké pejsky vlastně můžeme stříhat?

Toť otázka do „pranice“. Na ulicích vidíme dnes a denně různé psy, různých plemen, kteří jsou však ostříhaní, i když na první pohled víme, že ti mají dlouhou srst od přírody. Jak to ale vlastně s takovým stříhám je a kteří psi se mohou nebo mají stříhat, si vysvětlíme v dnešním „kadeřnickém“ čtení.


Témata: eCanispsí salon Argosúprava srstivyčesávání srsti psatrimování srstikoupání psapsí šampon


Eva Ištvánková 24.6.2018 3045x Péče o psa

V minulých číslech jsme si vysvětlili, že středně srstí psi, to jsou ti, kteří mají podsadu i pesíky, by se neměli holit. V tomto pokračování si však povíme něco o psech s dlouhou srstí. Jejich srst je tvořena buď pouze pesíky, nebo pouze přeměněnou podsadou. Tak co s tím?

Růstové fáze jsou šlechtěním a dlouho trvajícím výběrem jedinců s dlouhou srstí již geneticky prodlouženy z původního půl roku na několik let. Takže pokud svého pejska pravidelně kartáčujete, stíháte tedy uvolněné chlupy vykartáčovat a při tom udržujete srst vyčesanou bez dredů, nebudete mít ve své domácnosti jediný chlup. U dlouhosrstých psů trvají růstové fáze v průměru sedm let. To znamená, že nevymění svoji srst dvakrát do roka jako třeba vlk, ale vymění ji vlastně v průměru jednou za sedm let. Jedná se o průměr, nikoliv o pravidlo! U některých jedinců tato srst roste jakoby do nekonečna, a proto je nutné ji udržovat také střihem.

Něco málo o srsti...

Některá plemena mají srst tvořenou pesíky (např. jorkšíři) s absencí podsady. Tedy opravdu by podsadu neměla obsahovat. (Ale chodí mi do salonu dost velká populace takzvaně „čistokrevných jorkšírů“, ale samozřejmě bez PP, ze kterých tuto podsadu vyčesávám. Ať se množírny pěkně chytí za nos a pouvažují, co množí a prodávají za čistokrevné pejsky. Považuji to za podvod na zákazníkovi, kterému pejska prodali.)

Dále máme srst tvořenou podsadou, která je velmi, ale velmi citlivá na dozrávání. Pokud nevydržíte pejska česat a kartáčovat a necháte ho oholit, přerušíte tak vyzrávání folikulů srsti a ta zůstane více podobná podsadě. Srst se také jako podsada bude chovat. Bude se filcovat a tvořit dredy. Krásným příkladem je shi-tzu. Pokud ale vydržíte a budete psa česat, můžete se těšit z toho, že ve třetím roce života bude mít váš pejsek vyzrálou srst, která se dá dobře udržovat.

Nemusíte propadat panice, protože hovoříme o holení mašinkou, nikoliv o ručním přistřižení srsti. Chlupy přistřihnout ručním stříháním se dají, aniž bychom narušily dozrávání. Vibrace mašinky a odhalená kůže je smrtící kombinací pro vyzrávání folikulů.

Další dlouhosrstá plemena jsou pudlové, bišonci a další rasy s kudrnatou, nebo vlnitou srstí, která je tvořená přeměnou podsady. I zde musíme počítat s vyzráváním srsti. Výstavní úprava u téměř všech dlouhosrstých plemen by měla být vedena pouze ručně a hlavně podle standardu každého plemene. Tak je totiž zaručeno zrání folikulů a chlupů a na výstavách pak hodnotí kvalitní srst.

Komerční úpravu dlouhosrstých psů je lepší provádět také ručně a na pejskovi je ideální ponechat alespoň 5 cm srsti. Mám dost zákazníků, kteří si raději připlatí 50,- Kč na ruční sestřih. Odměnou je potom zdravá kůže a kvalitní srst a navíc pejsek střižený ručně vypadá o mnoho lépe, než pejsek holený mašinkou.

Jakmile vezmete do ruky mašinku a psa oholíte... 

Když psa oholíte mašinkou, srst nebude dozrávat a vytvoří se srst jemná, podobná podsadě a bude se také jako podsada chovat. Tato srst bude přijímat déšť a bude se „dredovat“. Chápu, že lidé chtějí na pejskovi vidět každé klíště a nechtějí, aby jim domů nosil větvičky a listí. Je zde něco za něco. Buď bude pejsek krásný se zdravou kůží a srstí, potom s nějakým tím lupením, které přinese domů na srsti, musíte počítat. Nebo bude oholený, aby domů nic nepřinesl, ale bude postrádat krásu srsti a pravý výraz svého plemene.

Pozor na slunce!!!

Pokud přeci jenom budete chtít pejska ostříhat mašinkou, nikdy by mu neměla přes srst prosvítat kůže. Psí kůže není vybavena pro opalování a neumí se bránit slunečním paprskům, proto se snadno spálí. Spáleniny na psí kůži jsou pro pejska velmi bolestivé a špatně se hojí. Čím je pejsek světlejší, tím delší srst byste mu na ochranu před sluníčkem měli ponechat. Je to dáno množstvím pigmentu v srsti psa, který vytváří stín na kůži. Kdo má bílého psa, jako je například maltézáček, ten ví, že při namočení srsti je tato srst téměř průsvitná. A je tomu opravdu tak.

Bílá barva srsti je jakýmsi optickým klamem, kdy se světlo odráží z každé částečky vnitřní struktury chlupu a ten potom vypadá, jako by byl bílý. Je to jako s nadrceným sklem smeteným na hromádku. Všichni víme, že je sklo průhledné, ale pokud bude na hromádce, bude nám hromádka nadrceného skla připadat bílá. Záleží také na vyzrání, chcete-li tloušťce tak zvaně bílého chlupu. Čím je tlustší, tím lepší ochranu kůže vytváří a naopak, čím je tenčí, tím hůře chrání kůži. To je důvod, proč necháváme na bílých psech delší srst.

Nikdy byste svého pejska neměli nechat stříhat proti srsti!

Stříhání mašinkou je sice rychlé, ale je třeba s mašinkou zacházet velmi opatrně. Vždycky si pohlídejte, aby byl váš pejsek stříhaný po srsti s lehkou rukou tak, aby se neporanily folikuly v kůži, protože je to podstatně šetrnější, než stříhání proti srsti. Jsou sice partie, které po srsti ostříhat prostě nejdou, (čumáček, tlapky u pudlů). Ale devadesát pět procent povrchu těla psa lze stříhat po srsti a tak zajistíte, že mašinka nebude vylamovat folikuly a způsobovat poranění kůže.

Na stříhání proti srsti jsou někteří pejsci vysloveně alergičtí a kůže jim na některých místech zčervená a je až horká. Trvá to přibližně pět dní, než se po takovém zákroku proti srsti kůže zase srovná. Jiní zase mají po zádech jakési pukličky, nebo černé uhříky (komedony), které potom svědí a pes má potřebu se drbat. Tyto uhříky se také dají vyvolat drbáním psa proti srsti, takže to někdy bývá sám majitel, který tak svého pejska drbe a způsobuje mu tak vylamování folikulů. Proto nikdy svého psa nedrbejte proti srsti.

Pokud se vám bude zdát, že je po stříhání nějaká partie podrážděná, neházejte, prosím, flintu do žita a komunikujte se svým psím kadeřníkem. On určitě rád přizpůsobí úpravu vašemu pejskovi tak, aby byl v pořádku.

Vašemu pejskovi přeji krásný a účelný sestřih a příjemné nastávající léto.

 Foto: Jarmila Kašparová

http://www.strihaniupravapsu.cz/

http://www.strihaniupravapsu.estranky.cz

https://www.facebook.com/salon.argos.strihani.uprava.psu/