Proč pejska trimovat a ne holit?

http://www.ecanis.cz/clanky/proc-pejska-trimovat-a-ne-holit-_665.html

To je otázka, že? Odpověď na ni nalezneme v dalším dílu oblíbeného seriálu z pera naší psí kadeřnice. Přináší pohled na úpravu psí srsti právě metodou trimování. Oč vlastně jde, nebo jak se to správně provádí, vám odhalíme v následujícím článku.


Témata: eCanispsí salon Argosúprava srstivyčesávání srsti psatrimování srstikoupání psapsí šamponJarmila Kašparová

 


Eva Ištvánková 20.5.2018 3635x Péče o psa

V minulém čísle jsem vám slíbila, že se budeme trochu více věnovat trimování. Trimují se především hrubosrstí psi, kteří, jak jsme si minule vysvětlili, patří do skupiny středně srstých psů. Připomenu jenom, že je nevhodné tyto psy holit. A co tedy vlastně ono trimování je?

Co bychom o chlupech měli vědět...

U většiny plemen roste podsada kratší a její obměna probíhá dvakrát do roka, podobně, jako u přírodní srsti. To znamená, že podsada, tedy chlup sekundární, projde růstovými fázemi anagen, katagen a v telogenní fázi folikul chlup podsady přestane vyživovat, uvolní jej z papily a vypudí ven. 

Ovšem pesíky (chlup primární) v telogenní fázi jsou stále částečně vyživovány a proto chlup stále přirůstá, ale pouze slaboučký a svojí strukturou připomíná spíše chlup podsady. Dokud chlup v telogenní fázi zůstane přisedlý na papile, folikul nemůže začít s tvorbou nového silného chlupu. Někdy se psi drbou o všechno možné, aby se těchto chlupů zbavili. Válí se a třou se ze všech stran o koberce, vaše nohy, o laťky u plotu apod. To už je vlastně stav zoufalství, protože je svědí folikuly, které již dlouho nebyly zbavené přestárlého chlupu, a psi se chtějí této staré srsti podvědomě zbavit. Nikdy bychom neměli čekat, až situace doje do tohoto stádia. Proto je třeba starý primární chlup z folikulu zavčas odstranit. Podržíte v prstech přestárlý chlup a tahem po srsti jej vytáhnete z kůže, tedy i z folikulu ven. Tím uvolníte papilu ve folikulu, a ta může konečně tvořit nový silný a zdravý chlup. Trimováním tedy napodobujeme línání srsti, jak to známe u přírodních psovitých šelem.

Jak často trimovat?

Protože víme, že se u přírodních psovitých šelem uvolňují pesíky postupně v průběhu celého roku asi dvakrát, tak i trimování by mělo postupně v průběhu celého roku probíhat tak, aby se konkrétní folikul stihl od chlupu uvolnit také přibližně dvakrát (zde záleží na plemeni psa). U výstavních jedinců se doporučuje trimování srsti po 2 – 3 týdnech, u jedinců, kteří na výstavy nechodí, lze intervaly prodloužit až na dva měsíce. Tak máme zaručeno, že i po trimování bude mít váš pejsek funkční srst s mladými pesíky, které budou při deštích odvádět z povrchu těla vodu.

Jestliže si ale zvolíte intervaly delší než dva až tři měsíce, bude v telogenní fázi již úplně všechna primární srst, a tak se může stát, že se pes vytrimuje tak zvaně na podsadu. Jak víme, podsada neodpuzuje vodu, rychle provlhne a váš pes může i v mírném dešti prostydnout. Navíc trimování veškeré primární srsti je opravdu nepřirozené a pro kůži náročné. Kůže se tak při nedostatečném krytí stává náchylnou.

 

Stříhání problémy neřeší...

Pokud ale pejska necháte ostříhat, nevyřešíte vlastně uvolnění papily ve folikulu a ta stále tvoří nedostatečně vyživený pesík, který je více podobný chlupu podsady. Pokud se váš pes těchto zbytků drbáním nezbaví sám, poroste mu jemná srst k nerozeznání od srsti podsady. A protože je i vnitřní struktura chlupu rostoucího v telogenní fázi omezená, je i zbarvení této srsti silně zredukováno. Barva u těchto psů je velmi omezená, srst jemná, někdy vlnitá až kudrnatá. Taková srst neodpuzuje vodu, a tudíž postrádá svoji funkčnost. Pes se v dešti promočí velmi snadno, potom dlouho schne a tak může lehce nastydnout.

Náš zákazník, náš pán – opravdu?!

Někdy se stává, že zákazník trvá na oholení psa „co nejvíc.“ Pokud psí kadeřník vyhoví, může se lehce stát, že se pes i při velmi krátkém pobytu na sluníčku spálí. I já mám ve své klientele pár zákazníků, kteří si postavili hlavu, a že prý jim poradil soused, že je lepší a levnější, když si nechají psa oholit. Přece mi za úpravu psa trimováním nebudou platit! Koupili si mašinku, pejska oholili a za tři čtvrtě roku byli zpět, ale už s pěkně rozvinutou folikulitidou, jiný s vyhojenými spáleninami od slunce, a tak dále, a tak dále. Věřte proto, že chceme v salonech pro vašeho psa to nejlepší, i když to samozřejmě nemůžeme dělat jaksi zadarmo. Však za práci chce dostat odměnu každý. Nebo ne?

 

Zpět k podsadě

U kokršpanělů například přerůstá podsada přes pesíky. Podsada (srst sekundární) do telogenní fáze dospívá až po třech až sedmi letech. U každého psa to není úplně stejné, ale zásadní je zde ta skutečnost, že pokud je podsada delší než pesík, natahuje při deštích vodu a pes může prostydnout. Protože nejcitlivější částí psa jsou záda, déšť padá ze shora, snažíme se tedy trimovat podsadu především na horní polovině psího trupu. Tento stav přerostlé podsady se nechá přirovnat k našemu oblečení. Jako, kdybyste si pláštěnku dali na tělo a svetr navrch. Budete v dešti dobře oblečeni? Spodní část těla kokrů by zase dlouhá, hutná podsada měla chránit proti trnům, když pes pracuje v zarostlém hustém a křovinatém lese.

 

Čím psa trimujeme?

Přerůstající podsadu, pokud je dlouhá, vytahujeme z kůže s pomocí gumových prstů, ve kterých nám neklouže, a tak můžeme sekundární chlup dobře odstranit. Také lze použít trimovací hrabičky, jen se s nimi na pejska nesmí tlačit a vyhrabává se, nebo chcete-li, trimuje se zásadně po srsti, nikdy ne jinak. Po vytrimování hlavy, krku a zad se může pejsek vykoupat a dle standardu rasy poté doupravit.

Úprava trimováním je opravdu velmi náročná jak fyzicky, tak i časově, a proto prosím na kvalitní práci a vašeho pejska nechvátejte. Pokud budete psí kadeřnici stresovat, že už musíte být někde jinde, nebude ve stresu jenom psí kadeřnice, ale také váš pejsek. A levnější to uspěcháním také nebudete mít. Prostě dopřejte hlavně svému čtyřnohému kamarádovi pohodu, protože si ji zaslouží.

Foto: Jarmila Kašparová, Vanesa Krbová

http://www.strihaniupravapsu.cz/

http://www.strihaniupravapsu.estranky.cz

https://www.facebook.com/salon.argos.strihani.uprava.psu/