Sanitace prostředí v salonu Argos

V salonu pro úpravu psů se pracuje se psí srstí. Tato informace samozřejmě není nic nového, ale musíme si také uvědomit, že pracujeme se srstí čistou, ale mnohdy i se srstí špinavou. Pejsky v salonu koupeme, sušíme, stříháme, trimujeme. Ať se to komu líbí, nebo nelíbí, ale naší prací je pomáhat i pejskům špinavým a proto je nutné každý salon sanitovat. Můžete denně vytírat a všechno oprašovat, otírat, smejčit, nebo vysávat a stejně nezlikvidujete tu hromadu bakterií, která s pejsky do každého salonu, kde se opravdu pracuje, vniká.

To byl důvod, proč jsem kdysi začala přemýšlet o tom, jak ochránit ne jen sebe, své pejsky, které v salonu mám, ale hlavně psí zákazníky, kteří ke mne do salonu dochází. Požadavek byl jasný. Sanitace musí být účinná, ale současně bezpečná.

V tom je totiž velký problém, protože se k sanitaci většinou používají různé chemikálie, které v jemném vyschlém filmu ulpívají na podlaze a předmětech. Citlivý zákazník, nebo jeho pejsek potom může mít reakci. Mám zkušenost, že pejsek citlivý na čpavek, nesnáší ošetření prostředí těmito přípravky. To platí především pro zákazníky doma, protože savo, ani chloramin už dávno, dávno nepoužívám. Po těchto přípravcích psům často slzí oči a zčervená jim oční okolí, takže se dá toto zčervenání snadno zaměnit s potravní alergií. Po tom, co jsem z těchto důvodů vyloučila čpavkové přípravky, jsem začala používat přípravky pro dezinfekci v nemocnicích. Nemůžeme používat jakoukoliv dezinfekci, ale musíme si vybírat takovou, která se může používat i ve styku s kůží. Problém je ale ten, že si bakterie postupem času vytvoří rezistenci, takže musíte stále přemýšlet, co jste ještě neměli a co by tedy mělo zabírat. Na víc, jsou to stále chemikálie, které se z povrchů, kde se pes pohybuje bez obutí a s čumákem velmi nízko k podlaze, uvolňuje jen velmi pomalu a trvá toto uvolnění i několik hodin. Samozřejmě se prodávají dezinfekce i speciálně pro psí salony, ale je to pouze obdoba přípravků ze zdravotnických dezinfekcí, jenom jsou jinak pojmenované, navoněné a samozřejmě patřičně předražené, ale na zákazníka potom dělá dojem, že majitel psího salonu používá jen to nejlepší. Ale všichni víme, jak to je! Co se týká účinnosti na roztoče a drobný obtížný hmyz, je účinek těchto chemikálií nedostatečný, a proto, hurá do obchodu a honem nakoupit další a další chemikálie.

Proto mám ve svém salonu nainstalované UV zářiče, které se používají také pro dezinfekci operačních sálů a ty se spouští automaticky po mém odchodu ze salonu. Ráno, když se opět vrátím do salonu pracovat, je v salonu vlastně sterilní prostředí, ale záření již vyprchalo na tolik, že je prostředí naprosto bezpečné. Jako na operačním sále.

Na víc mohu využít sanitace, která je v příslušenství SPA a pracuje na bázi silného ozonového záření. Pokud prokysličím vodu, kterou tak obohatím o O3, vznikne mi voda s tak zvaným aktivním kyslíkem, což je momentálně opět předražený hit různých distributorů.

Nedávno jsem si nechala dělat analýzu účinnosti a bezpečnosti a tato analýza potvrdila, že tato dezinfekce likviduje ne jen bakterie, viry a plísně, ale dokonce se 100% účinností také roztoče a obtížný hmyz ve všech vývojových formách.  Pokud budou zářiče vypnuty hodinu před vstupem do salonu, jsou i 100% bezpečné pro lidi i pejsky, protože již vyprchaly a dále se neuvolňují další chemikálie.

Výhoda u těchto dvou výrobníků je, že bakterie ani viry si nevytváří rezistenci ani na UV, ani na čistý ozón a při nedávné analýze jsem se dozvěděla, že si  rezistenci na tuto dezinfekci neumí vytvořit ani roztoči a drobný obtížný hmyz. To je myslím docela skvělá informace. Jsou tedy bezpečnější a účinnější, než chemické přípravky.

Moje zářiče se automaticky zapínají ve 20:00 a vypínají se ve 22:00 v každý pracovní den, čili od vypnutí do následujícího příchodu uplyne 10 hodin.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zde máte bezpečnostní list jen tak k nahlédnutí pro propagovanou chytrou dezinfekci na bázi aktivního kyslíku, o které distributoři tvrdí, že je naprosto bezpečná pro zvířata i lidi. Tak jí uvidíte na mnoha stránkách s úžasnou recenzí.

Po přečtení bezpečnostního listu ovšem dostanete poněkud jiný názor. mám za to, že by se Vám po přečtení tohoto bezpečnostního listu asi s pejskem na takto ošetřenou plochu vstoupit moc nechtělo.

chirox(1).doc (133kb)

Chirox (1).pdf (73kb)