Odezva na článek o salonní stomatologii

Případ salónní stomatologie-1.docx (214kb)

Zubní kámen

V současné době se nechá koupit zubní kartáček, který čistí zuby ultrazvukem. V návodu se uvádí, že se s ním dá odstranit i docela velký zubní kámen (zvyšuje to prodejnost). Dokonce se pořádají semináře na použití těchto kartáčků a na stránkách facebooku je skupina, která se čištěním zubů zabývá. Nejdříve je ale nutné si vysvětlit, co je vlastním problémem, když má Váš pes zubní kámen.

Začíná to drobnými usazeninami z jídla na zubech psa, které jsou měkké – zubní plak. Pokud tento plak neodstraníme, po čase se stane, že krystalizuje, stane se zubním kamenem. Jak se ale nanáší další měkký plak, který není odstraňovaný, zubní kámen jako by roste a dostává se až pod dáseň. Pokud se s tímto kamenem stále nic nedělá, začne se roztahovat, po čase začne uvolňovat a vytahovat zuby z čelisti. Ten zubní kámen má svého spojence, našeho úhlavního nepřítele, kterým je zubní bakterie. To známe také, jako paradentózu.

Zubní bakterie má svůj první domeček a také stravu v počínajícím zubním plaku a napomáhá tak chemické a krystalizující přeměně plaku v zubní kámen. Kdo baští, ten i vylučuje, kdo baští, ten se i rozmnožuje. Čím více bakterií, tím větší palác potřebují a také jim to jde rychleji. Po čase, jak už jsem psala, se zubní kámen dostává za pomoci zubních bakterií pod dáseň, ale jak jsou ty potvůrky rozežrané, pustí se i do dásně. A v tuto chvíli si zubní bakterie uvolnily krevním řečištěm vstupní bránu do celého těla, kde si vyhledají to, co jim chutná nejvíce. Jsou to především srdeční chlopně, játra a ledviny. Od tohoto okamžiku se Vašemu pejskovi hraje o čas a život!

Měla jsem zákaznici, kterou jsem 3 roky posílala s pejskem na veterinární kliniku a ona to 3 roky odkládala, že je čištění zubů příliš drahé. Jednoho dne jsem jí potkala v obchodě a ona mi oznámila, abych si jejího pejska vyškrtla, protože pejsek je po smrti. A tak se ptám, co se mu přihodilo? A paní mi povídá, že měl pejsek vodu v břiše a že prý měl kůži úplně žlutou a prý mu ani srdíčko nepracovalo dobře. Veterinář mu prý dal antibiotika, ale pejsek to už nedal a za dva dny umřel, ani prý ty antibiotika nedobral! Zde je naprosto jasné, že veškerá snaha o pomoc pejskovi, přišla příliš pozdě. Játra už byla natolik poškozená, že už nezvládla ani antibiotika.

Jestliže jdete k veterináři na čištění zubního kamene, je nad slunce jasnější, že po tomto zákroku pejsek dostane antibiotika, protože nejde jenom o ten kámen, ale jde zde především o zubní bakterie, které je nutné odstranit z vnitřního prostředí pejska. Pokud by veterinář odstranil pouze zubní kámen, bakterie by ale v srdci a játrech zůstaly a dál by tyto orgány rozežíraly.

A TOHLE JE K ZAMYŠLENÍ, PROTOŽE V SALONU VÁM PRO PEJSKA ANTIBIOTIKA NENAPÍŠOU.

Až po dobrání antibiotik je proces čištění zubů dokončený. Zubní kámen se tvoří především na vnější straně zubů, ale je potřeba vyčistit i ty malé nánosy na vnitřní straně chrupu. Vzhledem k tomu, že by pejsek nedržel tak, aby byl pro něj proces čištění zoubků dostatečně bezpečný, je nutné pejska zklidnit a za tím účelem se tedy pejsek uspává. Je jenom několik veterinárních klinik, kde zklidnění pejska provádí homeopatiky, což je pro pejska ta lepší verze čištění zubů. Aby čištění zubů bylo účinné na delší dobu, provádí se ještě tak zvané leštění zubů, což znamená, že se ze zubu odstraní mikroskopické zbylé částečky po sundaném kameni tak, aby byl zub na povrchu opravdu hladký a tak se zubní kámen neukládá tak rychle a při preventivním čištění se zoubky lépe udržují.

A nyní se tedy můžu vrátit na začátek k dané problematice. Ultrazvukový kartáček je skvělá záležitost, ale pouze, pokud jej používáme, jako prevenci. Doporučila bych ho používat maximálně 1-2x v týdnu, u některých psů je dostačující jednou za měsíc, nebo jednou za 2 měsíce. Každému pejskovi se totiž plak tvoří s jinou intenzitou a proto i použití kartáčku je individuální záležitost. Jakmile ale zubní kámen dosáhne úrovně dásní, nedělejte ze sebe hrdiny a jděte na odstranění zubního kamene k veterináři, který celý proces čištění dokončí i leštěním a podáním antibiotik.

 Osobně radím lidem, aby pejskovi nechali vyčistit zoubky u veterináře, a potom můžeme pracovat na preventivním čištění. Ale to ostatně platí pro všechny kartáčky a preventivní čištění.

Pro ultrazvukový kartáček je nutné používat speciální pastu, která je schopná přes mikro bublinky přenášet ultrazvuk právě na zubní kámen, nebo plak a tak jej dokáže ze zubu uvolnit. Pro klasické čištění zubů je potřeba používat pastu, která se vyrábí speciálně pro psy a často bývá i dochucená. Psi totiž zubní pastu nevyplivují, ale polykají ji, proto je psí pasta vyrobená tak, aby neničila střevní mikroflóru. Zubní pasta pro lidi je naopak vyrobena pro vyplivnutí a proto obsahuje látky, které velmi účinně vyhubí většinu bakterií v ústech, ale pokud by jí pejsek snědl, vyhubí mu to i střevní mikroflóru a pejsek potom může mít střevní problémy, někdy i závažného charakteru.

S přáním zdravého chrupu Vašich pejsků, Jarmila Kašparová